close

Holiday outfits in Turkey  – 24.08 – 30.08.13

Finally after busy summer I had time to take a vacation and fly in to a warm country, Turkey. I choose it because I hadn’t been there yet and also I knew that there is really warm weather(33°C) at August. The hardest thing for me was of course to choose what I put in suitcase and what to wear in there. And it was quite hard also because I just got back from Finland and at first I needed to unpack. Unpacking and then packing again, omg it was day with difficult desicions. But as you see pictures I think I chose just right clothes with me: 2 long maxi dresses, some shirts, shorts and skirts, 6 pairs of bikinis and 2 swimsuits, 2 gardigan and shoes. If you would know me better, as my boyfriend Sander knows me, you would know that it’s just suprisingly few clothes and I was so proud of myself that I didn’t take all my house with me.

Vacation after all was super nice: lots of sun, nice food, warm seawater, lots of shopping, spending time just two of us and the most important thing I got nice tanned body. The reason, why I wanted to have beach holiday. I already miss sun and warm weather because we have right now in Estonia just 4°C.. brr. So I you have a change to go to Turkey, just go for it. It’s still warm there even in October 😉

**

Pärast töörikast suve Soomes otsustasime minu poisssõbra Sandriga võtta puhkust ja lennata vahelduseks kusagile sooja, nt Türki. Otsus tuli suhteliselt lihtsalt, kumbki me ei olnud seal varem käinud ja ma teadsin, et seal tõeliselt mõnus ja kuum ilm augustis (33°C). Kõige raskemaks asjaks reisimise juures on minu puhul alati pakkimine ja seekord tegi selle asja veel raskemaks, et just päev varem olin tagasi lennanud soomest, seega minu kohver oli alles lahti pakkimata. Kõigepealt siis lahti pakkimine ja siis reisi jaoks uuesti pakkimine. Ütlen ausalt, et minu jaoks on see väga raske ja stressirohke tegevus. Aga vaadake pilt ja otsustage ise, kuidas ma hakkama sain. Ise arvan, et päris hästi. Võtsin kaasa ainult: 2 pikka maksikleiti; mõned pluusid, püksid, seelikud; 6 paari bikiine ja 2 trikood, 2 kampsunit ja jalanõusid. Need, kes mind paremini teavad, nagu nt minu poiss Sander, et see oli üllatavalt väike kogus riideid ja võin selle üle uhke olla, et tervet maja endaga kaasa ei tirinud.

Puhkus ise oli väga mõnus: palju päikest, head toidud, soe merevesi, palju shoppamist, kahekesi veedetud kvaliteetaeg ja kõige olulisem asi, et sain palju päevitada. Üks põhjustest miks tahtsin minna just rannapuhkusele, mitte seiklusreisile. Hetkel siin külmas eestis (4°C) igatsen sooja ilma ja päikest juba väga, seega kui Teil on võimalik võtta pisike puhkus ja minna seda nautima Türki, siis kindlasti kasutage juhust. Oktoobris on seal veel päris soe 😉

 My holiday outfits

 And here we go..all set

Turkish Holiday outfits

Turkish holiday outfits2

Turkish holiday outfits 5

Turkish holiday outfits 3

Turkish holiday outfits 6

My shopping tour in Alanya, result 3 new leather bags

Turkish holiday outfits 7

Really love them!

Turkish holiday outfits 7

Turkish holiday outfits 10

Turkish holiday outfits 12 Turkish holiday outfits 14

I was changing bikinis 2-3 times a day

Turkish holiday outfits 13

Turkish holiday outfits 16

Turkish holiday outfits 17

Turkish holiday outfits 18

Turkish holiday outfits 20

Turkish holiday outfits 21

Turkish holiday outfits 24

Best gardigan for beach vacation (Lindex)

Turkish holiday outfits 25

Just one day before flying in Turkey I found that amazing white poncho

Turkish holiday outfits 27

Turkish holiday outfits 29

Love that picture, just like in magazine

Turkish holiday outfits 32

Dinner outfit1

Turkish holiday outfits 30

Turkish holiday outfits 34

Dinner outfit2

Turkish holiday outfits 34

Bye bye Turkey!

It was such a nice vacation, thank you sun making me tanned!

Sun loving,
Triinu

pictures: TriinuO

Tags : beachbikinigood foodholiday outfitsmaxi dressoutfitsshoppingsummer clothessunTurkey

    The author Triinu

    My name is TriinuO and I'm fashion blogger from Estonia (little country in Europe). I love writing about my personal style and I get a lot of inspiration by travelling around the world. On my fashion blog, I'm writing about what's hot in fashion, giving tips how to mix and match and I will tell you everything about latest trends.

    Leave a Reply