close

I just discovered that Michael Kors is making also sneakers for this 2013 summer season.

For my oppinion they look easy, fun and quite comfortable. Also really nice colors for summer: white, gold, silver, beige and pink. And as you see on the video they suit really nicely with dress and handbag on Karmen Pedaru’s. I find they look both sporty and chic!

Also the campaign video is very funny and now it’s hard to wait for summer. Check it out for yourself!

**

Mina avastasin just, et selleks suveks on ka Michael Kors otsustanud disainida ning müüki paisata vahvad tennised.

Minu arvates näevad need välja väga lihtsad, lõbusad ja kindlasti on need ka väga mugavad. Samuti arvan, et selleks kollektsioonile on valitud väga mõnusad värvid, just suvekad – valge, kuldne, hõbe, beež ning ka roosa. Videost võid näha, et need tennised sobivad isegi kleidi ja käekotiga Karmen Pedarule selga. Minule leian, et need tennised on mõlemat, nii sportlikud kui ka stiilsed.

Kindlasti tasub vaadata ka kampaania videot, mis on vahvalt suvine ning nüüd tundub peale vidoe vaatamist, et suvi on veel nii kaugel. Aga vaadake ka ise järgi!

#JetSetGo

Directed by Poppy de Villeneuve
Styled by Lawren Howell

 

Here are also campaign banners:

Michael Kors sneakers2

Michael Kors sneakers3

Photos: Michael Kors Official FB-page

Tags : Karmen PedaruMichael Korssneakerstennised

    The author Triinu

    My name is TriinuO and I'm fashion blogger from Estonia (little country in Europe). I love writing about my personal style and I get a lot of inspiration by travelling around the world. On my fashion blog, I'm writing about what's hot in fashion, giving tips how to mix and match and I will tell you everything about latest trends.

    Leave a Reply